האם סודה משפיעה על המוח שלך?

כאשר אתה מרגיש עייף או איטית אחר הצהריים, זה יכול להיות מפתה לתפוס סודה קרה כדי perk עצמך. מרכיבים מסוימים של סודה להיכנס למוח על ידי חציית מחסום דם מוח, ומאפשר להם להשפיע על הפעילות המוחית שלך. קפאין, סוכר וממתיקים מלאכותיים משפיעים על המוח שלך בדרכים שונות.

קָפֵאִין

אפקט שכיח ורצוי לעתים קרובות של סודה היא להגדיל את הערנות הנפשית. כימיקל הנקרא קפאין חוסם פעילות של נוירוטרנסמיטר אדנוזין. בנסיבות רגילות, אדנוזין מגביר עייפות ומוריד עוררות פיזיולוגית. קפאין מעכב פעילות זו, מה שגורם לעלייה בדריכות מנטלית וירידה בזרימת הדם. קפאין גם מקדם את שחרור הדופמין, כימיקל במוח שמגביר את תחושת ההנאה: שתיית סודה יכולה לשבש את השינה ולגרום למוח שלך להפעיל מספר תגובות פיזיולוגיות, כולל קצב לב מוגבר, לחץ דם גבוה יותר וזרימת דם מופחתת למערכת העיכול . בטווח הארוך, שתיית סודה יכולה לגרום לשינויים במוח שגורמים לך להתמכר לקפאין.

סוכר

סודה רגילה מכיל רמות גבוהות של סוכר, אשר משפיע על המוח שלך במספר דרכים. על פי סקוט אולסון, רופא נטורופתית ומחבר “המדריך השלם ל -30 ימי סוכר חינם”, דיאטה גבוהה בסוכר מורידה את רמות הנוירוטרופיה של המוח, או BDNF. מחקרים בבעלי חיים מצאו כי רמות BDNF נמוכות גורמות לביצועים ירודים במשימות מרחביות ובזיכרון. זה מצביע על כך דיאטה גבוהה בסודה מתקתק עלול להשפיע לרעה על היכולות הקוגניטיביות שלך, אם כי יש צורך במחקר נוסף בבני אדם כדי לתמוך טענות אלה.

ממתיקים מלאכותיים

דיאט sodas מכילים ממתיקים מלאכותיים כדי להפחית את תוכן הסוכר תוך שמירה על טעם מתוק. ממתיקים מלאכותיים נפוצים כוללים אספרטיים, סכרין וסוכרלוז. ממתיקים מלאכותיים משפיעים גם על האופן שבו אתה חושב. שיאו-טיאן וואנג, חוקר מאוניברסיטת דרום דקוטה, מצא במחקר שפורסם ב -2010 ב”מדע הפסיכולוגי “, כי שתיית מיץ מלאכותי המכיל ממתיקים מלאכותיים מגדילה את הסבירות שתבחר תגמול קטן יותר לטווח קצר לטובת תגמול גדול יותר בעתיד. מחקר זה מציע כי ממתיקים מלאכותיים משפיעים על יכולת המוח שלך לקבל החלטות.

השפעות בריאותיות

שתיית כמויות גדולות של סודה עלולה להשפיע על בריאות המוח שלך ולשנות את הסיכון למחלות מסוימות. הרופא המטפל, סקוט אולסון, אומר כי מספר מחקרים מדעיים מראים שתזונה עשירה בסוכר עלולה להגביר את הסיכון לסכיזופרניה, דיכאון וחרדה, אם כי נדרשים מחקרים קליניים בקנה מידה גדול כדי לחקור טענות אלו. רוב האנשים יכולים לשתות כמות קטנה של סודה כטיפול מדי פעם, אבל הסוכר שלה תוכן קלוריות אומר שאתה לא צריך לעשות את זה חלק קבוע של הדיאטה שלך.