קול צפצופים בחזה

צפצופים הוא צליל גבוה, צורח, שורק, הנגרם על ידי זרימת אוויר דרך נתיבי אוויר קטנים יותר. אנשים רבים לשייך צפצופים עם אסתמה. אסטמה היא אחת המחלות הנפוצות ביותר המייצרת צפצופים, אך ישנם תנאים אחרים שגורמים לצמצום דרכי הנשימה וליצור את צליל צפצופים.

אַסְתְמָה

אסטמה היא מחלה חסימתית בדרכי הנשימה התחתונות. התקף אסטמה מופעל על ידי אלרגן כגון פרווה בעלי חיים או אבקה, פעילות גופנית או דלקת בדרכי הנשימה העליונות. במהלך ההתקפה דרכי הנשימה התחתונות מגיבות עם דלקת, הגורמת לצמצום דרכי הנשימה, מה שמקשה על האוויר לנוע פנימה והחוצה. חולים יהיו צפצופים במהלך התקף אסטמה. צפצופים יכול להיות קל עד קשה, תלוי כמה צרות מתרחשת.

ברונכיוליטיס

Bronochiolitis הוא מצב נוסף שיגרום צפצופים. ברונכיוליטיס נראה בעיקר אצל ילדים מתחת לגיל שנתיים, אבל זה יכול להתרחש אצל מבוגרים. הסימפטומים דומים מאוד לאסטמה. על פי “תוכנית ליבה חירום סיעודי”, המטופלים יהיו שיעול של כמה ימים, נזלת וקדחת קלה. שיעול יגדל החולה תהיה קוצר נשימה צפצופים.

נַפַּחַת

צפצופים ניתן לשמוע בחולים עם אמפיזמה. אמפיזמה היא מחלה פרוגרסיבית לטווח ארוך של הריאות המשפיעה על יכולת האוויר לזרום מתוך הריאות. בנוסף צפצופים, חולים עם אמפיזמה יתלוננו על קוצר נשימה עם כל סוג של מאמץ ואת זיהומים בדרכי הנשימה תכופות.

קבוצה

Croup נראה בדרך כלל אצל ילדים בגילאי 6 חודשים עד 3 שנים. סימפטומים crop קלאסי כוללים שיעול לנבוח, קול צרוד צליל גבוה דפוק מן דרכי הנשימה העליונות. CROP גורם לנפיחות של מיתרי הקול, גורם לשיעול, צרידות וקול גבוה. הצליל הגבוה של דרכי הנשימה העליונות נקרא stridor, אך מכיוון שלרוב החולים עם croup יהיו ימים עד יומיים של זיהום בדרכי הנשימה, צפצופים בדרכי הנשימה התחתונות אינם נדיר.

גוף זר

גופים זרים הנמצאים בדרכי הנשימה העליונות או התחתונות עלולים לגרום לצפצופים. הגופים הזרים הנפוצים ביותר הם מזון, לרוב בוטנים, אבל יכול לכלול גם מטבעות, צעצועים קטנים או סוללות דיסק קטן. החולה יציג עם ריר, שיעול צפצופים.

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) היא מחלה שגורמת לחסימת זרימת האוויר. ב COPD יש כרוני או חוזרות מוגברת דרכי הנשימה של הריאות. גורמים סיבתיים בהתפתחות COPD הם עישון, חשיפה תעסוקתית לכימיקלים וזיהום סביבתי. חולים עם COPD הם קצרים מאוד נשימה ויש להם צפצופים וקשקוש בחזה שלהם.

COPD