להגדיר מדד עייפות

מדד עייפות הוא מושג המשמש במחקר של התפתחות עייפות במהלך פעילות אנאירובית. פעילות אנאירובית מורכבת מפעילויות – כגון ספרינט – המסתמכות על גליקוגן ולא על חמצן לדלק. מדד העייפות שלך ניתן למדוד עם סדרה של ספרינטים מתוזמנים, הדמות הנובעת יכולה לעזור למאמן שלך להעריך אזורים שבהם ייתכן שיהיה עליך למקד את האימון שלך.

מדד עייפות הוא מדד של יכולת אנאירובית, או סיבולת. זהו קצב שבו כוח יורד בכל ספורטאי בודד, במילים אחרות, זה מסמל את קצב שבו אתה צמיג כאשר רצים. מבחן הריצה האנאירובי המבוסס על ריצה – או RAST – עבור מדד העייפות משלב נתונים מסדרה של שש ספרינטים, תוך שימוש בכוח המרבי שלך – הסטטיסטיקה מהספרינט הכי טוב שלך – הספק המינימלי שלך – הסטטיסטיקה מהספרינט האיטי ביותר שלך – ואת הממוצע של sprints שלך כדי להגיע דמות נתון ב וואט לשנייה. ככל מדד עייפות, את היכולת שלך לשמור על כוח על סדרה של sprints. על פי האתר ביצועים שיא, מספר עייפות גבוהה יכולה לסייע למאמן לזהות את הספורטאים שצריכים להתרכז בשיפור סובלנות לקטט.

ה- RAST הוא מבחן אנאירובי הספציפי הספציפי שפותח על ידי אוניברסיטת וולברהמפטון, בריטניה, כדי למדוד את מדד העייפות בפשטות ובאופן כלכלי. בנוסף, זה גם מאפשר למאמנים להעריך את כוח שיא של ספורטאי, כוח ממוצע כוח מינימלי. עבור רוכבי אופניים, ניתן להשתמש במבחן דומה שנקרא WANTE – או Wingate אנאירובי 30 מחזור בדיקה, אבל זה יותר מסובך לנהל ודורש מחשב ו ergometer מחזור.

הספורטאי מבצע שש ספרינטים בגובה 35 מטר – כל אחד מייצג מאמץ מקסימלי – עם 10 שניות בדיוק מותר בין כל ספרינט עבור תפנית. שני טיימרים עם סטופר משמשים, אחד עבור ספרינט ואחד עבור המפנה. באמצעות משקלו של האתלט, המרחק והזמן, ניתן לחשב את כוחו של האתלט. הזמן המהיר ביותר ספרינט משמש לחישוב כוח מקסימלי, בעוד הזמן האיטי ביותר משמש את הכוח המינימלי. מדד עייפות נמצא על ידי הפחתת כוח מינימלי מן המקסימלי, ולאחר מכן חלוקת סכום בשש: מספר ספרינטים במבחן. התפוקה הממוצעת – או הממוצעת – מציגה את היכולת של הספורטאי לשמור על כוח לאורך זמן. הוא נמצא על ידי הוספת כוח פלט עבור כל אחד שישה ספרינטים וחלוקת על ידי שש. שיא ביצועים מציין שככל שציון הכוח הממוצע גבוה יותר, כך יכולת הספורטאי לשמור על ביצועים אנאירוביים גבוהה יותר.

במהלך פעילות גופנית אינטנסיבית, שריר וחלב לקטט יכולים לעלות לרמות גבוהות מאוד. הצטברות חומצת גורמת לריכוז מוגבר של יוני מימן וחומציות מקבילה, גורם עיקרי בעייפות השרירים. ספורטאים עם מספרים גבוהים עייפות אינדקס צריך להתאמן כדי לשפר את הסובלנות lactate על מנת לקדם מהר יותר התאוששות מן התפרצויות נפץ של מהירות וכוח. אימון סובלנות ללקט מתחיל בדרך כלל באמצע העונה, לאחר בסיס אירובי נבנה עם אימון רציף או מרווח. מקדחות הכוללות חזרות של ספרינטים ורכיבי מעבורות מייצרות רמות גבוהות של חומצה לקטית, כאשר הסובלנות של הגוף ללקטט גדלה, כך גם יכולתו להסרה יעילה.

מאפיינים

מבחן RAST

RAST מבחן נוהל

לקטט